01 (25)-2016
Zwracając się 13 czerwca 1987 roku, w kościele świętego Krzyża w Warszawie do przedstawicieli świata kultury święty Jan Paweł II mówił, iż powołaniem artystów jest dążenie do piękna. „Tworzyć przedmioty piękne. Wywoływać piękno w wielorakiej materii ludzkiej twórczości: w materii słów i dźwięków, w materii barw i tonów, w materii rzeźbiarskich czy architektonicznych brył, w materii gestów, którymi wyraża się i przemawia to najszczególniejsze tworzywo świata widzialnego, jakim jest ludzkie ciało.
czytaj więcej expand_more02 (24)-2013
Jesus Christ Superstar jest takim tytułem w repertuarze światowego teatru muzycznego, o którym nie można zapomnieć, który inspiruje do myślenia, wywołuje głębokie uczucia, a nieraz skrajne emocje. Wielkie dzieło z 1970 roku od samego początku wzbudzało sensacje i ogromne kontrowersje.
czytaj więcej expand_more01 (23)-2013
Architektura była matką wszystkich sztuk. Dziś sztuki chodzą swoimi drogami, nie oglądając się na architekturę. Często stają się wyrodnymi dziećmi. Jak bardzo wyrodnymi i przewrotnymi pokazuje to w swoich tekstach i rysunkach Andrzej Pawlik. Satyryczne spojrzenie nie wyklucza refleksji, że solidarność sztuk cierpi z powodu braku architektury nadającej sens ludzkiej przestrzeni.
czytaj więcej expand_more
Projekty architektoniczne są rysowane na papierze. Jednakże projektowanie architektoniczne polega nie na tworzeniu dzieł grafiki, lecz na proponowaniu zmian w otoczeniu człowieka. Istniejący stan otoczenia jest u nas wypadkową zmian w otoczeniu człowieka.
czytaj więcej expand_more
Po latach mentalnego zniewolenia nastąpiło u NAS przebudzenie DUCHA, a wraz z owym przebudzeniem nastąpiła niebywała eksplozja żądz i pożądań. To co przez ostatnie generacje było domeną intelektualnego i duchowego wyposażenia, czyli tak zwany "materialistyczny światopogląd", doszło wyraźnie do głosu na poziomie relacji indywidualnych i społecznych.
czytaj więcej expand_more
Wstąpić w ten gmach, zagłębiać się, wędrować z sali do sali, błądzić po krużgankach, ogarniać sklepienia, badać architekturę, odkrywać napisy i freski... z palcem na ustach - zanotował w chwili zachwytu nad dziełem sztuki, w Dzienniku z roku 1960, Witold Gombrowicz
czytaj więcej expand_more01 (22)-2011
Przywiązujemy się przede wszystkim do rzeczy a zapominamy, że możemy je dostrzec dopiero w odpowiednim świetle. W ciemnościach giną. Przyzwyczajeni jesteśmy do pomników z brązu, spiżu, marmuru. W ogrodach widzimy drzewa, kwiaty, nawet kamienie czy wodę, ale światło daje blask i życi
czytaj więcej expand_more
Zdarzenia, w których żyjemy, utrwalają się również w materialnych dokonaniach. W architekturze także. Utrwalenia te dokonują się w zasadzie poza świadomością, choć często podejmowane są próby świadome. Projekt kościoła w Nowym Dworze jest taką próbą świadomego utrwalania zdarzeń nas otaczających.
czytaj więcej expand_more01 (21)-2011
Przybliżyć specyfikę genius loci – ducha miejsca, oznacza zgłębić tajemnicę, której „migotania” doświadczyło wielu ludzi. Ze względu na swój metafizyczny, abstrakcyjny charakter oraz wewnętrzną złożoność, zjawisko wymyka się naukowej analizie, stając się niezwykle trudne do odnalezienia i zdefiniowania. Wyczuwalne jest dla osób obdarzonych szczególną wrażliwością i będących w kontakcie z danym otoczeniem.
czytaj więcej expand_more